Коли садити картоплю під зиму?

Посадка картоплі під зиму - чудовий спосіб отримати ранній урожай

Багато городників напевно замислювалися, чи садять картоплю під зиму, адже деякі овочі можна сіяти як навесні, так і восени. Усіма улюблений «другий хліб» теж відмінно росте при підзимній посадці. Але для цього потрібно врахувати деякі нюанси.


При підзимній посадці картоплі можна отримати ранній урожай здорових клубнів. Справа в тому, що такі рослини краще використовують зимово-весняну вологу, встигають сформувати врожай до настання спеки і закінчують зростання до появи фітофтори, тому майже не вимагають обробок від хвороб.

Однак ця справа досить ризикована: за зиму насіннєвий матеріал може загинути. Тому основну масу клубнів все ж краще приберегти для весняної посадки. А на зиму виділити картоплю для захоплюючого експерименту. Авось і вдасться зібрати непоганий ранній урожай!

Для посадок відведіть захищене від вітру місце, де не застоюється тала вода. Ідеальний варіант - піщані, супесчані і суглиністі ґрунти.

Підготовка картоплі до посадки восени

Основна причина загибелі клубнів взимку - гнили і ґрунтові шкідники, що вражають картоплю восени, тому важливо грамотно підготувати насіннєвий матеріал. За 2 тижні до посадки винесіть клуби на сонце, щоб вони позеленіли (причому як зовні, так і всередині).

Зміна забарвлення свідчить про вироблення у пасленових соланіна. Завдяки цьому органічному з'єднанню на клуби не позаряться ґрунтові шкідники.

Також перед посадкою на 30 хвилин опустіть клуби в розчин Фундазола (10-15 г препарату на 10 л води). Ця процедура допоможе запобігти появі гнилів.


Для посадки під зиму вибирайте клуби вагою до 60 до 80 г і без ознак пошкоджень.

Як посадити картоплю під зиму

Підсушені клуби посадіть в заздалегідь перекопаний і удобрений діаммофоской (15-20 г на 1 кв. м) грунт. При посадці внесіть в кожну лунку 1 склянку золи. Клубні (по 2 шт. в одну яму) опускайте на глибину 10 див. Схема розміщення - 50 ст.1 20 см або 70 ст.1 30 см.

Зверху обов'язково замульчуйте грядку соломою або торфом шаром 10-15 см. Це допоможе захистити картоплю від різких перепадів температури.

Ця технологія вирощування картоплі найкраще підходить для регіонів з більш стабільним кліматом, але при цьому зима повинна бути сніжною і без затяжних відлиг. А якщо ви хочете спробувати отримати ранній урожай клубнів у середній смузі, то посадки до весни потрібно додатково укрити очеретяними матами.

Урожай збирають приблизно через 40 днів після появи сходів. Зазвичай наприкінці травня - червні вже можна поласувати першими картопляними клубнями.

Сорти картоплі, які можна садити на зиму

Відмовтеся від ультраранних сортів картоплі: навесні такі клуби почнуть проростати занадто рано і можуть замерзнути при зниженнях температури повітря вночі. Краще віддати перевагу врожайній середньеранній картоплі: наприклад, сортам Світанок київський, Волжанін, Агрія, Адретта, Імпала, Зов, Каратоп, Невська, Маргарита, Горизонт, Радич, Димка, Крепиш, Таловський 110, Капріз, Аксаміт, Лазуріт, Уладар, Лілея, Бриз, Явар.

А ви вже пробували виростити підзимну картоплю? Діліться в коментарях результатами своїх експериментів.


Посадка картоплі під зиму: технологія та відгуки городників-експериментаторів

У гонитві за раннім урожаєм картоплі городники купують швидкозріваючі сорти. Але посаджена під зиму картопля, як кажуть городники, виходить ще й соковитіше, смачніше ранніх літніх врожаїв. Тому мало хто не хоче спробувати посадити культуру під зиму. Справа це ризикована, тому потрібно суворо дотримуватися викладених нижче правил посадки.

Технологія підзимньої посадки картоплі від і до

Якщо зима виявиться малосніжною і екстремально холодною, висаджена картопля загине. Тому велике поле не засаджують, а обмежуються невеликою ділянкою. Спочатку задаються часом посадки. Оптимально - з початком заморозків, але щоб днем земля була ще м'яка. Якщо висадити раніше, картопля зійде на початку зими і загине від холоду.

Якщо картопля до морозів встигне дати сходи, вона загине

За 2 тижні до посадки вибирають посадковий матеріал:

  1. Сорт: середньоспілий або пізньопелий, наприклад, Адретта, Астерікс, Волжанін, Імпала, Лорх. Суперранні сорти, наприклад, Гала, Невський, Жуковський ранній, замерзнуть: або проростуть до зими, або занадто рано навесні, коли ще трапляються заморозки.
  2. Розмір: 90-150 г. Чим більше - тим краще: для виживання в екстремальних умовах потрібен хороший запас поживних речовин.
  3. Стан: ідеальне, без ознак пошкодження або хвороби.
  4. Розкладають клуби на сонці. Мета - виробити за 2 тижні природний антибіотик солонин (всередині і зовні картопля стає зеленою).

Місце вибирають на височині (щоб не застоювалася вода), захищеної від північного вітру і освітлюваної сонцем. Безпосередньо перед посадкою занурюють картоплю на 30 хв. в розчин Фундазола (захист від грибків і бактерій), потім підсушують. Концентрація хімікату - 10-15 г на відро води.


Висаджують посівний матеріал у лунки за схемою 50х20 або 70х30.

  • у важкому глинистому ґрунті або в чорноземі: 10-15 см;
  • в піщаній або супесчаній: 20-25 см.

У кожну лунку закладають пригорщу компоста або перегноя, можна застосувати і соломистий гній. Крім поживних речовин, таке добриво дає тепло. Також корисно внести тріску деревної золи, як би присалюючи. За відсутністю органічних добрив вносять мінеральні комплекси: діаммофос, суперфосфат або хлористий калій.

Посівну норму для надійності збільшують хоча б на 10-15%.

Засипавши лунки з картоплею землею, ділянку утеплюють. Варіанти такі:

  • мульчування торфом або перегноєм з товщиною шару 10 см;
  • присипка соломою або сіном товщиною 30 см;
  • укладання лапніка або гілок з листям;
  • укривання матами з очерету.

У лютому ділянку додатково накривають плівкою або агроволокном. Також взимку в якості утеплювача використовують сніг: накидають його з прилеглої території або встановлюють вертикально щит - снігозатримувач. Останній зупиняє позьому, що призводить до утворення над грядкою замету.

Така нехитра конструкція сприяє утриманню снігу на ділянці


З весняним потеплінням, зазвичай у квітні, утеплення знімають. Землю рихлять, закладаючи при цьому гранульований препарат Актара або Базудін (захист від ведмеді, хрущів та інших шкідників). Після появи паростків стежать за прогнозом погоди і якщо очікуються заморозки, накривають ділянку синтетичним укривним матеріалом (спанбонд, агроволокно).

Кущі окучують і підгодовують у звичайному режимі. Збір врожаю - через 40 днів після сходів.

Для відновлення ґрунту після вирощування картоплі на ділянці восени висаджують люцерну, донник, горох, люпин та інші бобові. Напередодні зими їх скашують і закладають у ґрунт.

Відео: картопля, посаджена під зиму

Відгуки

Ті городники, у кого вийшло виростити картоплю цим способом, відзначають вищий урожай і соковитість клубнів порівняно зі звичайною посадкою. Але зустрічаються й такі, у кого посіви вимерзли частково або навіть повністю, що говорить про важливість хорошого утеплення.

Ось кілька повідомлень від аграріїв-аматорів:


Ось мій досвід посадки картоплі під зиму в Підмосков'ї (зробила це виключно експерименту заради). Садила в гарний рихлий ґрунт, зверху рясно замульчувала. Картопля перезимувала, але надій не виправдала. Ботви вийшло багато, а картоплі мало. Потім я вже прочитала, що підмерзла картопля йде в ботву, а не в коренеплоди.

Поліна Носова

http://forum.homecitrus.ru/topic/10351-kartofel-pod-zimu-v-severnom-rajone/

Досвід є, негативний. Вона прекрасно зимує, якщо тільки це брати до уваги, але до весни її повністю з'їдає фітофтора.

Doudnick_Val

http://forum.homecitrus.ru/topic/10351-kartofel-pod-zimu-v-severnom-rajone/

Минуле літо на Рязанщині (де я зараз живу) видалося дуже посушливим. І рівно рік тому мені довелося картоплю не викопувати, вигорів весь. Чуток зібрала насіннєвий, на інше махнула рукою і в жовтні перекопала поле трактором разом з картоплею. По весні цього року посадила, як водитися, картоплю.. І почалися дива... перепахана картопля, та, що виявилася глибоко (більше багнета лопати) після перекопування осінньої вижила, проросла. А та, що була ближче до поверхні землі вимерзла і згнила. І я викопала плюсом до нинішньої картоплі ще й торішню. Ясна річ, що з тих ґудзиків, що пішли під зиму виросли по одній дуже великій картоплині. Закон такий у картоплі: з маленької-одна велика, з середньої-різного калібру, з великої-маленька, але багато) Так що садити і картоплю під зиму можна, але глибше, ніж зазвичай по весні ми садимо. Спробуйте) Картопля така виходить більш здорова, клубні міцні. Мені сподобався мій ненавмисний досвід

Сніженика

https://www.nn.ru/community/dom/derevnya/kartofel_pod_zimu_nechayannyy_opyt.html

Вигода від посадки картоплі під зиму не тільки в ранньому і рясному врожаї, але і в тому, що рослини менш схильні до атак хвороб і шкідників. Але і про холод забувати не потрібно: картоплю для проби садять у невеликій кількості і добре утеплюють.

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND