Вирощування огірків і догляд за ними

Догляд за огірками у відкритому ґрунті


Огірки вирощують практично на кожному городі і дачній ділянці. Ця культура вважається невибагливою і простою для вирощування, але недотримання ключових правил агротехніки може призвести до значного зниження врожаю, а іноді до загибелі посадок. У чому полягає догляд за огірками у відкритому ґрунті, і які секрети потрібно знати городникам?


Вирощування огірків

Перший етап вирощування огірків - висаджування культури у відкритий ґрунт, яка може здійснюватися як насінням, так і розсадним способом. У регіонах з помірним або прохолодним кліматом, до яких належить велика частина РФ, найкраще зростають гібридні сорти овочу. На якість посівного матеріалу слід звертати особливу увагу - слабке насіння з дефектами не зможуть дати здорові рослини і смачні плоди.

Найбільш прийнятним варіантом для огірків вважається вирощування розсадою, оскільки посівний матеріал цієї культури дуже чутливий до негативних факторів і може швидко загинути. Важлива умова - розсада повинна бути сильною, щоб саджанці добре прижилися на відкритій дільниці. Разом з тим пересадку овоч також переносить важко, тому орієнтуватися потрібно на кліматичні особливості конкретного регіону.

Увага! Сильна розсада - запорука нормального зростання культури і гарного врожаю, тому вирощуванню саджанців потрібно приділяти особливу увагу.

Ціни на насіння огірків

Вибір ділянки і підготовка ґрунту

Вибирати ділянку для вирощування потрібно в добре освітленому місці, яке захищене від вітрів - протяги негативно впливають на процес формування жіночих зав'язків і знижують урожай. Для захисту посадок можна зробити природну огорожу з картоплі, кукурудзи або бобових - до моменту висаджування культури вони якраз зійдуть. Кращі попередники для огірків - хрестоцвітні (капуста), томати, перець, квасоля, горох. Щоб запобігти захворюванням, овоч не рекомендується вирощувати більше двох років на одному місці або після баштанних культур.

Грунт потрібно підготувати ще з осені - перекопати і внести органічні добрива. За три тижні до посадки рекомендується підгодувати ґрунт ще раз, використовуючи комплексні мінеральні добрива. Їх можна купити в спеціальних магазинах або приготувати його самостійно з 10 р. азоту, 12 р. фосфору і 12 р. калію. Грядки для культури краще робити на невеликому піднесенні, а з підвітряної сторони сформувати невеликий вал.

У регіонах з холодним кліматом краще вирощувати огірки на так званих теплих грядках. Для цього береться рослинне сміття (крім помідорної, огіркової або гарбузової ботви), яке заготовляють ще з осені. Рекомендується використовувати опале листя, скошеннуб траву, солому, тирси. Їх перемішують з грунтом і формують грядки висотою 50 см, після чого проливають теплою водою і утрамбовують. Далі ґрунт підгодовують і висаджують саджанці або насіння.


Важливо! Температурний режим дуже важливий для посадки і вирощування огірків. Незважаючи на те, що вони вважаються теплолюбною культурою, при сильній спеці (вище 28-28 градусів) зростання і розвиток зав'язків зупиняється.

Висаджування огірків

Оптимальний час для висаджування огірків - період з кінця травня до середини червня, коли загроза заморозків залишиться позаду, температура ґрунту повинна становити не менше 16 градусів. Найкраще орієнтуватися на погодні умови регіону - якщо висадити посівний матеріал у холодний ґрунт, він незабаром загине. Важливу роль відіграє і попередня обробка насіння, яка знищить хвороботворні мікроорганізми і поліпшить сходження.

Таблиця. Інструкція з висаджування насіння огірків у відкритий ґрунт

При висаджуванні огірків розсадним способом потрібно розміщувати від 3 до 6 рослин на 1 квадратний метр, залежно від обраного сорту. Саджанців високорослих сортів має бути менше - 3-4 на один метр, а рослин кущового типу - 5-6. Огірки мають крихку кореневу систему, тому при пересадці слід дотримуватися обережності, щоб не пошкодити корінці. Після висаджування розсаду краще прикрити плівкою, а при температурі понад 25 градусів злегка піднімати її. Після того, як саджанці добре приживуться, укриття знімають, а рослини при необхідності прив'язують до шпалер.

Важливо! Занадто сильно загущати посадки огірків не потрібно - рідкісні рослини, які отримують достатню кількість сонячного світла і повітря, будуть плодоносити набагато краще, ніж щільно посаджені рослини, що перекривають один одного.

Як доглядати за огірками у відкритому ґрунті

Догляд за огірками зводиться до своєчасного поливу, розпушування ґрунту і видалення бур'янів, які здійснюються за певними правилами.

Полив.

Правильний полив - найбільш важливий етап догляду за огірками. Відсутність достатньої кількості рідини зменшує кількість і якість плодів, і навіть сорти, які не схильні до гіркоти, стануть неприємними на смак. Розрахувати кількість рідини, яку необхідно для посадок у відкритому місці складніше, ніж для рослин у теплиці, тому орієнтуватися потрібно на стан землі. При поливі потрібно дотримуватися таких правил:

 • молодим кущикам в середньому потрібно 10 л. води на квадратний метр, а дорослим така ж кількість рідини для кожної рослини;
 • поливають посадки разів на 5-7 днів, при сильному зне частоту поливів збільшують;
 • проводити процедуру краще в ранковий або вечірній час, а воду лити не під корінь, а по борознях, щоб вона не потрапила на листя;
 • перед поливом рідина краще нагріти до кімнатної температури, оскільки холодна вода може пошкодити рослинам.

Головний індикатор того, що огірки потрібно полити - пересихання ґрунту. Для нормального зростання і розвитку земля навколо рослин завжди повинна бути пухкою, трохи вологою.


У дощову погоду полив слід припинити зовсім, а при випаданні рясних опадів зробити навколо кущів дренажні канавки - надлишок вологи може призвести до загнивання коріння.

Після поливу поверхню ґрунту обов'язково потрібно розрихлити, щоб уникнути випаровування вологи і утворення кірки на поверхні землі. Прибирати батоги при цьому не можна - можна тільки злегка піднімати їх, після повертати ґрунт на місце, але робити це дуже акуратно, щоб не пошкодити ніжну шкіру і листя.

Порада! Що запобігти випаровуванню вологи та утворенню кірки, можна замульчувати землю навколо кущиків скошеною травою або перепрілим сіном. Якщо кірка все ж утворилася, в деяких місцях потрібно зробити отвори глибиною до 15 см.

Внесення підгодівель

Підгодовувати огірки потрібно кілька разів за сезон - внесення поживних речовин забезпечить хороше цвітіння і формування міцних, здорових плодів. Для цього можна використовувати як органічні добрива, так і мінеральні комплекси.

 1. Органічні добрива. Органіка - оптимальний варіант для підживлення огірків, оскільки вона містить всі необхідні поживні речовини. Найчастіше городники використовують гній - на літр коров'яка береться 10 літрів води, розчин злегка збовтують і поливають їм рослини з розрахунку літр готового засобу на один куст. Можна брати курячий послід, який розводять і використовують точно так само, як і гній, а для поліпшення ефекту додають у розчин дві склянки золи.
 2. Мінеральні добрива. Найбільше посадки огірків потребують фосфору, азоту і калії, причому їх можна не тільки вносити в грунт, а й обприскувати листя. Для прикореневого внесення підживлень зазвичай беруть 15 р. сечовини, стільки ж сульфату калію і 50 г. суперфосфату, а для обприскування - 10 г. суперфосфату, 5 г. аміачної селітри і 8 г. сульфата калію.

Відміряти необхідну для внесення в ґрунт кількість речовин не завжди зручно, а деякі з них погано розчиняються у воді. Відповідно, доцільніше використовувати спеціальні суміші, які можна купити в магазинах - спосіб використання і дозування можна подивитися в інструкції до препарату.


Якщо уважно розглянути дозрілі огірки, можна визначити, яких речовин їм не вистачає. При дефіциті калію плоди набувають грушевидної форми, а при нестачі азоту їх кінчики стають світлими і загнутими.

Увага! Як органічну підгодівлю для огірків можна використовувати тільки коровий гній - кінський містить високу концентрацію аміаку, який при контакті з грунтом виділяє нітрати, що проникають в листя і плоди. Вживати такі огірки в їжу небезпечно для здоров'я - вони можуть викликати серйозне отруєння організму.

Ціни на мінеральні добрива

Формування та прищипування

Формування кущиків і прищипування втечі сприяє рясному плодоношенню, але проводити процедуру потрібно з урахуванням сорту культури - гібриди і досвідченіші рослини мають різні умови і правила прищипки. Найбільш поширена схема полягає в наступному:

 • через кілька тижнів після висаджування молоді втечі підв'язують до опор, роблячи на стеблі петлю;
 • на кущиках залишають один основний стебель і бічні гілки, а суцвіття і втечі, які ростуть в пазухах перших чотирьох листя, акуратно видаляють;
 • наступні 5-6 втечі, що виростають на кущі, залишають, але їх верхівки потрібно пищипнути так, щоб залишилася пліти довжиною 20 см;
 • далі залишають відростки довжиною 30-40 см, причому їх верхню частину потрібно прищипнути;
 • бічні батоги, які ростуть вище за інших, підв'язують до опори, а їх довжина повинна становити не більше 50 см;
 • головну втечу (довжина не більше 60-70 см) потрібно перекласти через опору і акуратно підв'язати.

Детальніше про підв "язку огірків у відкритому ґрунті можна прочитати в нашій статті.

Важливо! Скороспілим сортам і посадкам, які ростуть в розстіл, проводити формування не потрібно. Обов'язковою ця процедура вважається для середньоспілих і пізніх різновидів, що ростуть на вертикальних опорах.


Відео - Поради з догляду за посадками огірків у відкритому ґрунті

Секрети для збільшення врожаю

Правильного догляду далеко не завжди достатньо для отримання рясного врожаю культури. Досвідчені городники часто використовують прийоми і хитрощі, які сприяють формуванню великої кількості зав'язків і збільшенню плодоношення.

 1. Змішування сортів. Висаджування різних сортів і гібридів огірків на одній ділянці сприяє їх переопиленню - правда, існує ризик того, що плоди будуть деформованими або кривими.
 2. Скорочення поливу. Полив припиняють перед самим цвітінням культури, а брак вологи сприяє формуванню великої кількості жіночих зав'язів. Тут важливо не перестаратися, інакше врожай вийде великим, але огірки будуть гірчити.
 3. Кільцювання. Процедура передбачає нанесення неглибоких надрізів по колу стебля під першою парою листя, що ускладнює відтік корисних речовин до коріння і сприяє формуванню великої кількості зав'язків. Кільцювання можна проводити тільки в суху погоду.
 4. Залучення бджіл. Щоб залучити на ділянку бджіл, можна посадити на ній рослини-медоноси або розставити ємності з солодкою ароматною рідиною.

Прибирати врожай потрібно відразу ж після появи перших плодів, оскільки кожен залишений на кущі огірок відтягує формування нових зав'язків. Їх краще обрізати садовими ножицями, не смикаючи і не викручуючи батоги, оскільки травмовані рослини плодоносять гірше. Разом з плодами рекомендується прибирати жовті або уражені захворюваннями листя.

Правильний догляд за огірками, що ростуть у відкритому ґрунті, забезпечить рясний урожай міцних, здорових плодів, які можна буде вживати в їжу в будь-якому вигляді.

Огірки посадка і відхід у відкритому ґрунті, секрети врожайності

Улюблена овочева культура багатьох дачників - огірки, вирощування і догляд у відкритому ґрунті яких вимагає дотримання простих правил агротехніки. Ми поділимося секретами підготовки ґрунту і посіву насіння, які допоможуть виростити дивовижний урожай.

Вирощуючи огірки на дачі у відкритому ґрунті, ви можете зіткнутися з деякими питаннями і проблемами. Розглянемо основні нюанси посадки культури, особливості підготовки насіння і терміни їх висіювання.


Терміни посадки огірків у відкритий грунт

Вирощування огірків у відкритому ґрунті необхідно починати з аналізу клімату вашої місцевості. Якщо ви заздалегідь вирощували розсаду, то найкращим часом для висаджування в середній смузі Росії буде кінець травня, в південних областях - середина місяця.

Посадка огірків у липні у відкритий ґрунт проводиться у разі холодної затяжної весни, і якщо ви сієте насіння відразу в ґрунт. Як і інші овочеві культури, їх слід висаджувати в зростаючій фазі місяця, коли всі рослини активно розвиваються і швидко відновлюються.

Підготовка насіння огірків до посіву

Посів розсадним способом використовується, коли вік рослин становить приблизно 30 днів. З підготовлених гряд попередньо знімають плівку, і якщо грунт досить прогрітий - можна приступати до підготовки насіння до посіву.

Насамперед слід відсортувати насіння. Їх поміщають у соляний розчин (50 г солі на 1 л води) і витримують там 10-15 хвилин. Порожні і неякісні насіння спливуть, а хороші і повноцінні залишаться на дні.

Прогрівання насіння

Найкраще процедуру робити заздалегідь: протягом місяця посадковий матеріал тримають у теплому місці приблизно 25-28 град. за Цельсієм. Їли ви не встигли вчасно, можна провести експрес процедуру: насіння прогріває кілька годин при температурі 50 градусів у духовці, або сушарці. Це сприяє формуванню більшої кількості жіночих родючих квіток, що значно підвищує врожайність культури.

Дезінфекція насіння огірків

Наступним етапом є дезінфекція насіння в 1% розчині йоду, або спеціальних садових сумішах з додаванням марганцю. Посадковий ма

Крок, №

Опис

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND